השפעת משבר האקלים על הבריאות שלנו

לפני 14 שנים, לאמא שלי היה מיצג בשם שפת האדמה ביום כדור הארץ בסינימטק בתל אביב.
במבט לאחור, אני חושב שהיום הזה היה הנקודה שהחלטתי שבאופן אישי אני צריך להשתדל ולעשות מאמץ לשמור יותר על הכדור שלנו.
אני זוכר שהיו שם ילדים צעירים שעשו שאלונים ונתנו ניקוד – על צריכת האנרגיה שלנו.
היו שאלות כמו, האם אתה תולה את הכביסה? האם אתה משאיר אור או מזגן בחדר שאתה לא נמצא בו? צריכת חד פעמי, מיחזור, ועוד… הציון שלי היה סביר, או לפחות כך נדמה לי.

אבל אני זוכר עוד משהו.
אני זוכר שיצא לי לשמוע שיחה של אנשים שנשמע שהם מבינים באקלים ואנרגיה, ונשמע קול נגד שטוען אחרת. שאומר שכדור הארץ ידע תקופות קור והקפאה, ולעומתם תקופות חום ובצורת, ושעצם המחשבה שאנחנו האדם בזמן קצר משפיעים על אקלים כדור הארץ, זה יומרני.
הקול הזה נמשך עוד יותר מעשור, והגיעו לשיאו כשטראמפ כיהן כנשיא ארהב.

לאחרונה שמעתי על דוח האקלים החדש של האו"ם, שבו שורה גדולה של מדענים וחוקרים מוכיחים מעל כל צל של ספק. משבר האקלים כאן וזה בגללנו.
משבר האקלים הוא תופעה שכולנו שומעים עליה יותר ויותר בזמן האחרון. התופעה הזאת, רחבה ככל שתהיה בהגדרה ובהשפעותיה, נוגעת לנו אישית. איך? בכל מובן.

כמו כל דבר בטבע, הכל קשור אחד לשני באופן מסוים, במערכת אקולוגית מסועפת ומרשימה.
אנחנו חלק מהטבע, וברגע שהוא נפגע- ברור שזה יפגע בנו. אנו חלק ממנו.

מאחר והבלוג שלי הולך ומתפתח, ובנוסף לנושא הבריאות, אני מדי פעם כותב גם על סביבה וקיימות, חשבתי לנצל את ההזדמנות ולכתוב על הנושא הכל כך חשוב הזה וגם לקשור אותו לנושא שלא תמיד ברור לאנשים – השפעת האקלים על הבריאות שלנו.

מה זה בכלל ״ משבר אקלים״?

"משבר האקלים" בהגדרתו הוא מצב שנגרם בגלל "התחממות כדור הארץ".

"התחממות כדור הארץ", פשוט כמשמעותו, הוא מצב בו כדור הארץ מעלה את טמפרטורת פני השטח שלו.

 למה? באטמוספירה שלנו נמצאים גזים הנקראים "גזי חממה".

אותם גזי החממה גורמים להחזר קרינה אל פני השטח של כדור הארץ. בעזרת הגזים הללו, ממש כמו בחממה, האטמוספירה מצליחה לשמור על החיים בתוכה כמו שמיכת פוך. ללא הגזים האלו, לא היו מתקיימים חיים על פני כוכב הלכת שלנו.

אם גזי החממה, בתפקידם המקורי, חיוניים לנו- למה בגללם כל מצב משבר האקלים מתרחש?

התשובה לכך, היא שכמו כל דבר בחיים, שכאשר יש יותר מדי מדבר מסוים- זה רק מזיק.

ואיך זה קשור אלינו?

גזי חממה הם 5 סוגי גזים חיוניים, שמאז המהפכה התעשייתית נהיו קצת יותר מדי בעיתיים. ביניהם הפחמן הדו חמצני והמתאן הידועים לשמצה.

מאז שהאנושות התחילה לשרוף כמויות גדולות של דלקים כגון פחם ובנזין, יחד עם תהליכי התיעוש והריסת יערות לצורכי חקלאות, עלו ריכוזי גזי החממה באטמוספירה.

מהמאה ה18 הפליטה מתוצרת אנושית הולכת וגדלה ובמקביל פני השטח של כדור הארץ מתחממים יותר ויותר.

התחממות פני השטח של כדור הארץ משמע שינויי אקלים קיצוניים, עלייה משמעותית של גובה פני הים וצמצום פני היבשה, הכחדת מיני בעלי חיים והגברת תהליכי מדבור ( תהליכים בהם אזורים יבשים הופכים לצחיחים לגמרי).

אבל אלה הן רק מילים גדולות. מה שינויי האקלים אומר לנו? כל אחת ואחד מאיתנו?

אחת התופעות המפחידות ביותר היא השפעת משבר האקלים על הבריאות שלנו.

ההשפעה הישירה

ההשפעה הישירה באה לידי ביטוי בנזק הבריאותי שנגרם לנו כתוצאה מאסונות הטבע, גלי החום הקיצוניים, השריפות וההצפות החוזרות ונשנות.

שרבים שכיחים והצפות גשם כבר נהיו חלק מהלקסיקון שלנו. כבר נדמה שכל מהדורת חדשות מבשרת לנו להתכונן שהמזגן הולך לעבוד 24 שעות ביממה ושיהיה חם מדי לצאת לטייל בסופ"ש הקרוב. קיץ 2021 נרשם כקיץ החם ביותר עד כה, אבל לפי לפי התחזיות זה הולך להיות הקיץ הקר ביותר למשך שארית חיינו.

גלי החום

חשיפה מתמשכת לחום, יכולה לגרום למכות חום, התייבשות והחמרת בעיות לב ונשימה. שינויים קיצוניים במזג האוויר יפגעו יותר בילדים, מבוגרים, אנשים עם מחלות כרוניות, אנשים במצב סוציואקונומי נמוך בגלל חוסר היכולת להתגונן מהחום הכבד ואלה הגרים באזורים אורבניים צפופים בהם גלי החום מורגשים בצורה קיצונית ביותר.

אקלים יבשים וחמים תמידיים

קיצים ארוכים של חום קיצוני יביאו למקרים בלתי נמנעים של שריפות, מחסור במקורות מים, אוויר לא נקי ומזוהם וכו'. לכל אלו השפעה כבירה על הבריאות ויכולים לעלות את הסיכוי להדבקות במחלות זיהומיות, מחלות נשימה בגלל חשיפה לעשן, כוויות וכו׳.

הצפות

ההצפות השכיחות בחורף, יגבירו את החשיפה אל כימיקלים רעילים בגלל הגשם המזוהם ולעלייה במחלות נשימה וזיהומים ממחייה באזורים לחים שנפגעו.

ההשפעה העקיפה

ההשפעה העקיפה באה לידי ביטוי בנזק הבריאותי שנגרם מהשפעותיו של משבר האקלים לטווח הארוך. בניהן זיהום האוויר, התפשטות מחלות ויראליות, שינויים באיכות המים והמזון ועוד. 

בעיות נשימה

משבר האקלים ומזג האוויר הקיצוני שהוא מביא אתו יכולים לגרום לעלייה בכמות חלקיקים מזהמים באוויר ובכך לגרום לירידה באיכות האוויר. כל אלו עלולים לגרום ולהחמיר בעיות כמו אסטמה, COPD, דלקת ריאות, גודש בדרכי הנשימה, כאבי חזה והתקפי לב.

אלרגיות

השינוי האקלימי יוביל להיארכותה של עונת הקיץ. השינוי בשעון הביולוגי של הטבע יגרום להאבקה מוגברת ומוקדמת של צמחים. גורם נוסף לתהליך זה הוא הכמויות הגדולות של הפחמן הדו חמצני באטמוספירה.

האבקה מוגברת של צמחים יכולה להוביל לשחרור כמויות גדולות של אלרגנים. מצב כזה עלול להחמיר לאנשים את הרגישות לאלרגנים, לגרום לאסטמה ולהחמיר בעיות נשימתיות אחרות.

תזונה

שינויים חריגים במזג האוויר כתוצאה ממשבר האקלים יכולים להשפיע על גידול היבולים החקלאיים לרעה. הענף החקלאי ישתמש בדשנים וחומרים כימיים רעילים בכמות גבוהה יותר ומכירי המזון צפויים לעלות ובעקיפין תגרום לתזונה לקויה אצל אוכלוסיות רבות. יחד עם זאת, המדע חוזה שכמויות גבוהות של פחמן דו חמצני באטמוספירה תשפיע על איכות היבולים, וכך תהיה השפעה ישירה על התזונה שלנו

בריאות נפשית

המציאות בעידן הנוכחי שבו אנו חיים היא מורכבת. כל אחד ואחת מאתנו עתידים להתמודד עם ההשפעות ההרסניות של משבר האקלים, וכמובן שההשפעה הפיזית ובפרט הנפשית תהיה ניכרת. גלי חום, שריפות, הצפות, סופות, הכחדות בעלי חיים ואסונות טבע אחרים עלולים לגרום לנו ללחץ ומתח נפשי. מצב כזה נקרא " חרדה אקולוגית".

מחקרים מוכיחים שחום קיצוני עלול להשפיע לרעה על אנשים הסובלים מבעיות בבריאותם הנפשית, ויכול להחמיר מצבים כמו דיכאון. כמו כן נמצא שאסונות טבע יכולים לגרום לפוסט טראומה וחרדה, אצל אנשים מסוימים.

בעיות נוירולוגיות והתפתחותיות

  מדענים מאמינים שחשיפה מוגברת אל רעלנים בסביבה כתוצאה מהשפעותיו של משבר האקלים וכמו כן השפעותיו על הבריאות הנפשית יכולים להשפיע לרעה על הבריאות הנוירולוגית של הגוף.

לפי הNIEHS, השפעות סביבתיות הנובעות ממשבר האקלים משפיעות על הופעתם של מחלות הפרקינסון והאלצהיימר.

דרכים נוספות בהן שינוי האקלים משפיע על חיינו

השפעותיו של משבר האקלים רחבות ידיים. אנחנו חלק מהסביבה שלנו וכל היבט חיינו כלול בה. פגיעה בסביבה תוביל לפגיעה בבתים שלנו, במזון שלנו, באוויר שאנו נושמים, בבעלי החיים שעמנו על כדור הארץ וכן הלאה.

אין זו שאלה שבקרוב מאוד ההשפעות של משבר האקלים לא יישארו סביבתיות בלבד. בקרוב מאוד ההשפעה על הכלכלה, על מקומות העבודה ועל צרכנותנו יהיו ניכרות.

אין זמן טוב יותר מלהתחיל לפעול למען כל אלו. תרתי משמע- כבר לא נותר לנו זמן.

דוח האקלים החדש שפורסם ממש לאחרונה על ידי האו"ם מבהיר חד משמעית שזאת ההזדמנות האחרונה של האנושות לפעול למען כוכב הלכת שעליו היא מתקיימת.

למען הבריאות, הבית, הכלכלה וכל השאר- הגיע הזמן לפעול.

2 תגובות בנושא “השפעת משבר האקלים על הבריאות שלנו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s